Нужна помощь.Нужно определить видо-временную форму глаголов и указать инфинитив этих глаголов 1. I feel tired. I didn`t sleep well last night. 2.She`ll probably be on the

Нужна помощь.Нужно определить видо-временную форму глаголов и указать инфинитив этих глаголов 1. I feel tired. I didn`t sleep well last night. 2.She`ll probably be on the beach. 3.My car is clean. I have just washed it. 4.It was raining,so we didn`t go out. 5.Excuse me,but you are sitting in my place.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Past Simple - to sleep 2) Future Simple - to be 3) Present Simple - to be, Present Perfect - to wash 4) Past Continuous - to be raining, Past Simple - to go 5) Present Continuous - to be sitting